Wykorzystanie suchego lodu do mycia

Suchy lód coraz częściej swoje zastosowanie odnajduje w metodach czyszczenia. Doskonale bowiem sprawdza się w usuwaniu powierzchniowego brudu. Aby jednak proces był możliwy do przeprowadzenia konieczne jest posiadanie odpowiedniej maszyny, wyposażonej w pistolet. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się tej metodzie czyszczenia oraz zaletom płynącym z jej zastosowania.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

mycie suchym lodemSam proces, który zachodzi podczas usuwania brudu z powierzchni dzięki zastosowaniu suchego lodu nie jest zbyt skomplikowany. Poprzez uderzenie granulek lodu w zanieczyszczoną powierzchnię dochodzi o zamarznięcia brudu. Wówczas lód wnika w mikropory tym samym po rozprężeniu lód zwiększa swoją objętość, a brud zostaje odrywany od czyszczonej powierzchni. Swoje zastosowanie mycie suchym lodem odnalazło w wielu zakładach, przemyśle gumowym oraz lakierniczym. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest mycie bez użycia wody bądź piasku. Sam proces niesie ze sobą mnóstwo zalet, a wśród nich możemy wymienić między innymi minimalny czas przestoju. Nie musimy bowiem demontować maszyn czy linii produkcyjnych, co przekłada się na szybki czas czyszczenia. Ponadto metoda czyszczenia z wykorzystaniem suchego lodu należy do ekologicznych. W procesie nie są bowiem wykorzystywane żadne detergenty niekorzystnie wpływające na środowisko. Podczas czyszczenia suchy lód przechodzi z postaci stałej bezpośrednio w gazową co oznacza, że podczas całego procesu nie powstają ścieki czy zanieczyszczenia.

Najważniejszą zaletą metody czyszczenia z wykorzystaniem suchego lodu jest jednak delikatność z jaką oddziałuje ona na powierzchnie. Nie musimy się obawiać, że choć w najmniejszym stopniu zadziała szkodliwe. Jest to metoda w pełni niekorozyjna, a także w minimalnym stopniu erozyjna.