Walce i płyty tekstolitowe

We współczesnym przemyśle zauważamy bardzo duże zainteresowanie tworzywami sztucznymi w tym materiałami kompozytowymi, które stały się podstawą produkcji różnorodnych detali konstrukcyjnych. Przykładem takiego materiału jest tekstolit o bardzo dobrych właściwościach chemicznych i fizycznych. 

Zastosowanie i budowa tekstolitu

lekkie płyty tekstolitoweTekstolit jest materiałem kompozytowym powstającym z połączenia wielu warstw tkaniny bawełnianej nasączanych żywicą fenolową. Taki układ warstwowy jest poddawany wysokiemu ciśnieniu. W wyniku przeprowadzenia tego procesu powstaje bardzo wytrzymały mechanicznie laminat. Jest on również odporny na działanie agresywnych czynników środowiska zewnętrznego. Do odbiorców trafia jako walce i lekkie płyty tekstolitowe o zróżnicowanych średnicach i różnych grubościach. Płyty i walce określane są mianem formatek gotowych do wytwarzania konkretnych detali. Tekstolit jest bardzo odporny na poddawanie obciążeniom w sposób ciągły. Nie zmienia pod ich wpływem swojej budowy strukturalnej. Detale wykonane z tekstolitu pracują bezawaryjnie także w podwyższonych temperaturach. Jest to kompozyt o bardzo małym współczynniku tarcia i w połączeniu z wytrzymałością mechaniczną świetnie nadaje się do produkcji kół zębatych, gniazd łożysk i innych elementów maszyn. Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacji elektrycznej jest wykorzystywany do budowy transformatorów i silników elektrycznych. Tekstolit może być obrabiany wszystkimi znanymi metodami.

Z tekstolitu powstają również bardzo dobre uszczelki oraz ze względu na dobre właściwości amortyzujące jest stosowany jako wygaszacz drgań i wibracji. Bardzo często jest używany do produkcji blatów stołów roboczych.Pełen opis rodzajów oraz właściwości tekstolitu znajdziemy na stronach internetowych producentów i sprzedawców.