Tropik – wełna na lato

Wełna i lato – te dwa słowa powinny się wykluczać. Większość mężczyzn, którzy nosili kiedyś wełniany garnitur latem zapewne się z tym zgodzi. A jednak niegdyś dżentelmeni nosili latem eleganckie wełniane garnitury, a do tego wyglądali rześko i świeżo, jakby upał wcale ich nie męczył. Jak to możliwe? Kluczem jest odpowiednia tkanina.

Wełniana tkanina doskonała na letnie ubrania

tkanina tropikTkanina doskonała na letnie garnitury – a także sukienki, mundury czy żakiety – nazywana jest tropikiem. Powstaje z wysokoskrętnej przędzy wełnianej, tkanej w splocie płóciennym (otwartym). Sprawia to, że materiał jest lekki, przewiewny, a trzymany naprzeciw źródła światła jest półprzezroczysty. Tkanina tropik jest bardzo wytrzymała, cienka i niemal w ogóle się nie gniecie. Jest to więc świetny materiał na stroje podróżne, gdy chcemy nie tylko czuć się komfortowo i wyglądać elegancko i z klasą, ale też nie mamy ochoty martwić o zagniecenia na materiale, które mogą wyglądać niechlujnie. Jeśli chodzi o paletę kolorów, tropiki zwykle są bardzo stonowane, klasyczne. Dominują barwy ciemne, brązy, granaty i szarości, jednak ta tkanina wcale nie jest nudna. W zależności od oświetlenia, materiał delikatnie zmienia kolor. Czarna tkanina może więc mieć np. odcień błękitny, popielata fioletowy i tak dalej. Niestety w sklepach trudno znaleźć ubrania wykonane z tej tkaniny, najłatwiej sprawić sobie taki garnitur czy sukienkę u krawcowej bądź uszyć samodzielnie, kupując tropik w sklepie z tkaninami.

Najlepsze tkaniny tropik posiadają w składzie tylko czystą wełnę, jednak można spotkać produkty, które stworzono z mieszanki wełny i jedwabiu – to również bardzo dobre połączenie na letnie upały. Należy uważać na tkaniny, które zawierają w składzie poliester – taki materiał nie będzie posiadał równie dobrych właściwości.