Szlaban na osiedlu mieszkaniowym

Mieszkańcy osiedli coraz częściej narzekają na brak miejsc parkingowych ze względu na pojazdy osób spoza wspólnoty. Jest to problem zwłaszcza dużych miast, gdzie liczba samochodów ciągle rośnie, a infrastruktura parkingowa nie jest w stanie ich pomieścić. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest montaż szlabanów przed wjazdem na osiedle.

Wydzielenie osiedla szlabanami

systemy parkingowe szlabanyProblem z brakiem miejsc parkingowych dotyka wszystkich kierowców, jednak zazwyczaj najbardziej cierpią na tym osoby mieszkające na osiedlach, które jako mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować. Dzieje się tak przez kierowców z zewnątrz, którzy teren osiedla traktują jak darmowy parking. Warto wtedy zainstalować systemy parkingowe szlabany lub słupki. Jeżeli odgrodzony w ten sposób zostanie wjazd na osiedle, nie będzie możliwe dostanie się tam samochodem osobom z zewnątrz. Wystarczy, że szlaban będzie działał na pilot, który wysyła do niego sygnał radiowy. Każdy mieszkaniec może dostać własne urządzenie sterujące i w dowolnej chwili wjeżdżać i wyjeżdżać z osiedla. Słupki składane wymagają natomiast klucza, są więc nieco bardziej uciążliwe, jednak równie skuteczne. W sytuacji osiedla wymagane jednak byłoby postawienie ich na każdym miejscu parkingowym, co generuje dodatkowe koszty. Niektóre osiedla odgradza się całkowicie i zatrudnia stróża, który pilnuje wjazdu na ich teren.

Szlabany są jednym z rozwiązań, które coraz częściej stosują mieszkańcy osiedli, aby pozbyć się problemu braku miejsc parkingowych. Montuje się na wewnętrznej drodze wjazdowej. Każdy z mieszkańców dostaje pilot radiowy, dzięki któremu może otwierać i zamykać urządzenie w razie potrzeby. Innym rozwiązaniem są składane słupki parkingowe. Niektóre osiedla natomiast są odgradzane, a wjazdu do nich pilnuje stróż.