Poszerzanie wiedzy i spektrometr ramana

Lubię zdobywać nową wiedzę i dzielić się nią z innymi ludźmi, więc chciałabym napisać dziś o tym, co ostatnio odkryłam. A mianowicie – rzuciło mi się w oczy słowo, którego wcześniej nie znałam – spektrometr. Postanowiłam sprawdzić w internecie co to jest i do czego służy.

Spektrometr ramana wykonuje pomiar pod kątem prostym

Spektrometr ramanaPo długich poszukiwaniach weszłam na stronę, na której było wszystko wytłumaczone. Otóż spektrometr służy do badania składu chemicznego różnych substancji (najczęściej metali) oraz analizy widm wysyłanych przez dany przedmiot. W ten sposób poznałam różne rodzaje, na przykład spektrometr ramana, którym pomiary dokonuje się tylko pod kątem prostym. Specjalny spektrometr ftir, którym bada się drgania cząsteczek, z których złożony jest dany przedmiot, a także spektrometr alfa, którym robimy pomiary właśnie tego rodzaju promieniowania. Należy tutaj pamiętać, że każdy przedmiot wysyła jakiś rodzaj promieniowania, tylko nie wszystkie są na tyle silne, żeby były szkodliwe. A co najważniejsze – jeśli przedmiot jest tak duży, że nie możemy zabrać go do laboratorium i wykonać spokojnie badania z przyniesionej próbki, to najlepiej sprawdzi się spektrometr przenośny, którym możemy na przykład sprawdzić skład metali, z których zrobiona jest wielka konstrukcja mostowa.

Żeby używać spektrometru trzeba mieć jednak dość obszerną wiedzę z dziedziny chemii i fizyki, ponieważ dziedziny te przenikają się wzajemnie. Zwykły człowiek nie zrozumie tego, co wyniknie z badań dzięki użyciu tego sprzętu, należy więc zostawić go tylko fachowcom.

Więcej o spektromatrach można znaleźć na: http://spektrometry.net