Nanotechnologia w kosmetologii

Nanotechnologia jest coraz częściej stosowana w produkcji preparatów kosmetycznych oraz leczniczych. Na pewno większość z nas spotkała się już z nano złotem, ale mamy również płyny z nanokoloidalnym srebrem, miedzią oraz platyną. Każdy z tych preparatów ma bardzo duży wpływ na nasz organizm, dlatego wcześniej warto zapoznać się z ich działaniem.

Zastosowanie nanosrebra w kosmetykach

nanosrebro do kosmetykówUdowodniono, że srebro posiada wiele pozytywnych właściwości, które poprawiają ogólny stan naszej skóry. Szczególnie dobrze przyswajane jest w postaci nanokoloidu, w związku z tym coraz częściej dodaje się nanosrebro do kosmetyków. Gdzie zazwyczaj możemy spotkać ten pierwiastek? Ze względu na jego silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne jest częstym składnikiem mydeł przeciwbakteryjnych oraz płynów do płukania jamy ustnej, a także toników i żeli przeciwtrądzikowych. W przypadku tych ostatnich kosmetyków srebro sprawia, że stany zapalne ulegają złagodzeniu, a bakterie nie są w stanie tworzyć nowych kolonii na twarzy. Nanosrebro wchodzi również w skład dezodorantów, niwelując nieprzyjemny zapach potu, ponieważ niszczy bakterie, które go wywołują. Nie zapobiega jednak poceniu się. Ponadto srebro koloidalne znajdziemy w kremach, płynach po goleniu, a także w szamponach do włosów i żelach pod prysznic. Preparaty z tym pierwiastkiem są szczególnie polecane dla alergików ze względu na jego czystość chemiczną oraz brak zapachu.

Pamiętajmy o silnych właściwościach biobójczych nanosrebra, które powodują, że szkodliwe organizmy, takie jak bakterie, wirusy i grzyby, rozpadają się pod jego wpływem. Pierwiastek ten jest również używany, jako składnik przedłużający trwałość preparatów. Jednak, jak wszystkie kosmetyki, również produkty ze srebrem naokoloidalnym powinny być używane z umiarem.