Nagradzane projekty architektoniczne

Co jakiś czas można załapać się na ciekawy konkurs architektonicznych, w którym do wygrania są, oprócz zrealizowanego projektu, bardzo wysokie nagrody finansowe. Niedawno odbył się taki konkurs, którego zadaniem było zaprojektowanie dworca kolejowego w jednym z większych miast naszego kraju. Projekt był sporym wyzwaniem, ale kreatywność uczestników zaskoczyła wszystkich.

Konkursy szansą dla pracowni architektonicznych

dobra pracownia architektoniczna z wrocławiaBardzo często organizowane są konkursy na projekty budynków użyteczności publicznej. Konkursy te dotyczą głównie budynków finansowanych z pieniędzy państwowych. W tym roku jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów dotyczył projektu dworca kolejowego w jednym z większych miast w Polsce. Wymagał on sporej kreatywności, gdyż trzeba uwzględnić stary dworzec, będący zabytkiem. Musiał on się komponować z nowo powstałym budynkiem. Do rywalizacji o wygraną, którą była wysoka nagroda finansowa, przystąpiła spora grupa pracowni projektowych z całego kraju. Projekt miał być kompleksowy, stworzony tak, żeby można go było wprowadzić w życie. Z racji tego, że na jego realizacje był dość krótki czas, raczej nie było możliwości, aby pracowała nad nim jedna osoba. Konkurs został rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu i zwycięzcą okazała się dobra pracownia architektoniczna z wrocławia, która działa w branży od kilku lat i już ma na swoim koncie kilka ciekawych sukcesów. Wygrany projekt będzie realizowana od przyszłego roku, a efektem końcowym będziemy mogli się zachwycać dopiero za trzy lata.

Architekci w naszym kraju mają wiele możliwości na to, żeby się pokazać i wybić ponad przeciętność. Jedną z najlepszych okazji są konkursy na projekty budynków użyteczności publicznej. Ostatnio jeden z takich konkursów wygrała pracownia z Wrocławia, która stworzyła plan nowego dworca kolejowego.