Konstrukcje ze stali

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość budynków była budowana z drewna, następnie z pustaków. Obecnie wspomniane metody budowlane odchodzą do lamusa. Zwłaszcza w przypadku budowli wielkopowierzchniowych. Obecnie najpopularniejszym surowcem budowlanym jest stal. Wszystkie duże budowle posiadają szkielet wykonany ze stali

Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

malowanie konstrukcji stalowejStal jest jednym z wytrzymalszych materiałów budowlanych znanych człowiekowi. Stal wykorzystywana do budowy dużych konstrukcji charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To właśnie dzięki temu budowle oparte na konstrukcji stalowej są wstanie przetrwać tyle lat. Jest jeden warunek, a mianowicie musimy taką konstrukcję zabezpieczyć przed korozją. Nie jest to trudne, ponieważ wystarczy pomalować całą konstrukcję odpowiednią farbą, tak aby odciąć dostęp powietrza i wilgoci do powierzchni stalowej. Malowanie konstrukcji stalowej odbywa się metodą natryskową. Taka metoda umożliwia równomierne rozmieszczenie farby na powierzchni całej konstrukcji. Jeśli chcemy uzyskać bardzo trwały efekt, to powinniśmy nałożyć kilka warstw farby. Pierwszą z nich powinien być tak zwany podkład, który sprawi, że lakier właściwy będzie się lepiej trzymać. Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw powinniśmy zrobić na tyle długą przerwę, aby poprzednia warstwa farby zdążyła dobrze wyschnąć. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa podkładu i maksymalnie dwie warstwy lakieru właściwego.

Malowanie metodą natryskową jest jedną z najwydajniejszych metod. Możemy pomalować bardzo dużą powierzchnię, przy jednoczesnym niskim zużyciu lakieru. Dzięki temu pomalowanie nawet bardzo dużej konstrukcji jest relatywnie tanie, a wydłuża jej żywotność o kilkadziesiąt procent.