Kilka słów o maszynach wirtualnych

Korzystanie z wielu systemów na jednym urządzeniu wymaga instalacji odpowiedniego oprogramowania. Producenci i programiści wychodzą nam naprzeciw, abyśmy mogli usprawnić działanie naszych firm i wspomóc pracę nad wieloma projektami. Dlatego stworzone zostały takie programy, jak maszyny wirtualne.

Przydatność maszyn wirtualnych

wirtualna maszynaObecnie posiadanie dwóch komputerów lub laptopów, aby korzystać z dwóch różnych systemów i środowisk nie jest już potrzebne. Technologia jest tak rozwinięta, że na każdy problem znajdzie się najprostsze i najbardziej optymalne rozwiązanie. Potrzebujemy więcej niż jeden system, ponieważ inne oferują nam różne możliwości lub musimy dostosować się do systemu klienta? Żaden problem, wirtualna maszyna sprawdzi się do tego idealnie. Jest to środowisko uruchomieniowe, które pozwala na włączenie wielu różnych programów i systemów bez konieczności bezpośredniej instalacji ich na naszym urządzeniu. Maszyna ta całkowicie odizolowuje takie programy, dzięki czemu nie obciążają one dysków komputera lub laptopa. Możemy wyróżnić kilka rodzajów maszyn wirtualnych: interpretery (programy służące do analizy kodu źródłowego i wykonywania jego fragmentów), kompilatory JIT oraz emulatory (służące do duplikowania funkcji innego urządzenia z wbudowanym systemem). Wykorzystywanie takich maszyn jest z pewnością znacznie tańsze, od kupowania raz po raz potrzebnych programów i systemów. Pozwalają one także na bezproblemową pracę na dwóch systemach w tym samym czasie i za pomocą tego samego urządzenia. Nie ingerują one w ustawienia maszyny fizycznej, dlatego używanie ich jest całkowicie bezpieczne zarówno dla komputera, jak i dla używanych na nim plików.

Wybierając idealną maszynę wirtualną dla siebie należy kierować się tym, do czego będzie ona głównie wykorzystywana i ile pamięci możemy na nią przeznaczyć. Mimo, że jest to rozwiązanie oszczędne oraz usprawniające wykonywane czynności, to należy pamiętać, aby przeznaczyć na nie odpowiednią ilość pamięci procesora i miejsca na dysku.