Jak powstają kolumny głośnikowe?

Każdy głośnik, jaki powstał, musiał zostać wcześniej zaprojektowany. Później przeszedł przez wszystkie etapy produkcji i ostatecznie wylądował w sklepie muzycznym lub bezpośrednio u klienta. Zawsze na początku projektuje się głośniki, tak, by były one dopracowane w każdym szczególe. I tu należy wybrać, jaki będzie to rodzaj głośnika, gdyż każdy inny jest inaczej zbudowany.

Jakie są rodzaje sprzętu do audiofilii?

kolumny dla audiofiliGłówny podział głośników jest to ten, który uwzględnia ich budowę. Każdy rodzaj głośnika jest zbudowany inaczej i w inny sposób działa. To jak wydobywa z siebie dźwięki, jest zależne od tego, jak działa i z czego zbudowane jest jego „serce”. Zazwyczaj dotyczy rdzenia lub membran. Kolumny dla audiofili działają zazwyczaj za pomocą przepływu prądu lub pola magnetycznego. Jeśli praca ta jest zmieszana, to występuje głośnik elektromagnetyczny lub dynamiczny. Wykorzystują one oba rodzaje wspomagania, gdyż w grę wchodzą tu pola magnetyczne i wpływ elektryczności. Na rynku są jednak również głośniki, które wykorzystują tylko jedną z nich. Są zatem modele magnetostrykcyjne oraz elektrostatyczne. Dość nietypowym rodzajem głośnika elektrycznego, jest piezoelektryczne. Choć również działa na podstawie przepływu prądu, jednak dźwięki wywołują zmiany, jakie zachodzą w kolejnych elementach. Ten rodzaj jest wykorzystywany w głośnikach wysoko dźwiękowych. Jeszcze innym rodzajem jest głośnik jonowy. Jego niezwykłość polega na tym, że nawet nie ma membran.

Choć rodzajów na rynku jest dużo więcej, to jego właścicielom nie zależy, jak zbudowane i na jakiej zasadzie działa głośnik, dopóki wydaje z siebie dźwięki świetnej jakości i dobrze się prezentuje. To w głowie właścicielom powinno leżeć to, jaki głośnik zastosować i jak wykorzystać jego potencjał.