Czyszczenie ziarna za pomocą maszyn

Zboża wysiewane są praktycznie na całym świecie. Ich produkcja należy do najważniejszej gałęzi produkcji rolniczej. Stanowią pokarm zarówno dla nas jak i dla zwierząt. Od zarania dziejów rolnik sam musiał oczyszczać ziarna po zbiorze. Zazwyczaj robił to przy pomocy sita. Było to męczące i pracochłonne. Wraz z rozwojem technologicznym znaleziono na to rozwiązanie.

Praca maszyn do czyszczenia po zbiorze

maszyny do czyszczenia ziarna zbóżZanieczyszczenia skutecznie uniemożliwiają suszenie ziarna, obniżają jego jakość i wartość. Jest to powód dla, którego powinno się je oczyszczać. Czyszczalnie stanowią idealne uzupełnienie do magazynu, który składuje ziarna. Maszyny do czyszczenia ziarna zbóż przeznaczone są do wstępnego jak i dokładnego ich czyszczenia. Produkt ten jest rozdzielany na podstawie różnych wielkości cząstek oraz czyszczenia pod wpływem powietrza. Idealnie nadają się do każdego rodzaju roślin. Niwelują zanieczyszczenia zarówno lekkie jak i ciężkie na przykład nasiona chwastów, kurz, kamienie, martwe owady czy też rozdrobnione, spleśniałe i nadjedzone przez szkodniki nasiona. Maszyna taka czyści na zasadzie różnicy wielkości materiału, który przez nią przechodzi. Znajdujące się w niej sita pracują w ruchu posuwisto-obrotowym. Pozwala to na osiągnięcie dużej wydajności. Pod wpływem drgań ziarna przesuwają się najpierw usuwając zanieczyszczenia ciężkie takie jak kamienie, a potem te drobniejsze.

Maszyny takie znacząco ułatwiają prace rolnika podczas produkcji ziarna. Mogą być używane w pracy ciągłej, co w znaczący sposób poprawia wydajność. Można je zamontować praktycznie wszędzie. Nadają się zarówno do czyszczenia ziarna w magazynach oraz młynach przed skierowaniem ich do silosów. Mogą sortować różnego rodzaju produkty, które uzyskujemy przy produkcji rolniczej.