Cięcie sklejki laserem – projekt i wykonanie

Sklejka jest materiałem wytwarzanym z cienkich warstw forniru drewnianego, które są sklejane na przemian z sąsiednimi warstwami. Jest to drewno konstrukcyjne z rodziny produkowanych płyt, które obejmuje płyty pilśniowe średniej gęstości i płyty wiórowe. Sklejka oferuje wiele korzyści, takich jak wodoodporność, trwałość i elastyczność, dzięki czemu jest jednym z najpopularniejszych materiałów wycinanych laserowo.

Cięcie sklejki laserem musi być precyzyjne

precyzyjne cięcie sklejki laseremSklejka charakteryzuje się trwałością. Jest jednocześnie elastyczna, ponieważ jest tworzona z oddzielnych warstw. Można go używać do budowy, mebli itp. Jednak grubość sklejki może utrudniać precyzyjne cięcie sklejki laserem, dlatego musimy zachować ostrożność. Zasadniczo, gęstsza niż sklejka płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF) jest inżynieryjnym produktem drzewnym wytwarzanym przez rozkładanie resztek drewna twardego lub miękkiego na włókna drzewne, łączenie go z woskiem i spoiwem żywicznym oraz formowanie paneli przez zastosowanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Podobnie jak sklejka, przy cięciu laserem płyt pilśniowych średniej gęstości (MDF) można zrobić prawie wszystko. Jednak ponieważ jest gęstszy, może potrwać dłużej, a zatem być droższy do cięcia, czasami pozostawiając znacznie ciemniejsze wykończenie krawędzi. Zazwyczaj zaleca się stosowanie sklejki. Sklejka fornirowa, drewno laminowane lub drewno specjalnie przygotowane do obróbki laserowej są przykładowe w całym zakresie produktów stosowanych w różnych zastosowaniach. W szczególności w rzemiośle sklejka jest przetwarzana za pomocą laserów – bez zużycia, precyzyjna i bez pyłu.

Lekkie utlenienie (ciemne zabarwienie) na krawędzi tnącej jest częściowo zamierzone, ale można je znacznie zmniejszyć, wybierając odpowiedni rodzaj drewna, regulując zawartość wilgoci i wybierając odpowiedni rodzaj elementów klejących (klej żywiczny UF).